Vize krizi büyüyor… Türk sanatçılara vize engeli

Almanya’nın bir süredir Türklerin Schengen vize başvurularını reddetme oranının yükselmesi dikkat çekerken, bu defa Almanya’da Türkiye’yi temsil edecek 2 oyuncu için randevu krizi yaşandı.

TELE1’den Oğuzhan Poyrazoğlu’nun haberine göre; Almanya’nın Münih kentinde doğaçlama tiyatro alanında ilk defa gerçekleştirilecek yarışmaya katılacak olan Türkiye’nin olimpiyat temsilcisi İstanbulimpro, 24-28 Nisan tarihleri arasındaki grup maçlarında İtalya ve Lichtenstein ekipleriyle karşılaşacak. Fakat müsabakalara sayılı günler kalmasına rağmen 3 Türk üyeden sadece 1’ine vize çıktı.

“ZAMAN ÇOK AZALDI”

Tiyatrocu Zeynep Özyurt UEFA’nın sponsorluğunda ve Alman Hükümeti’nin desteğiyle yapılan büyük organizasyonda Türkiye’yi temsil etmek için davet edildiklerini belirtti. Vize sürecindeki bürokratik işlemlerin hantallığını anlatan Özyurt, sistemin bu süreçte değişmiş olmasından dolayı, organizasyona on gün kalmış olmasına rağmen üç oyuncudan ikisinin henüz vize alamamış olduğunu ifade etti.

Kültürel faaliyetler için yurt dışına çıkılması durumunda Kültür vizesi gibi uygulamaların çıkması gerektiğini ifade eden Zeynep Özyurt ” Çoğu ülke çoktan Münih’e gitti ve aralarında dostluk maçları yapıyorlar antrenman yapıyorlar ama biz vizeye takıldığımız için bunlardan da uzak kalıyoruz. ” dedi.

Zeynep Özyurt açıklamasında şunları kaydetti:

İstanbulimpro 17 yıllık bir ekip doğaçlama tiyatro yapıyor. Bu sene dünyada ilk defa gerçekleştirilecek doğaçlama olimpiyatları için davet aldık. Münih Belediyesi, Alman Hükümeti ve UEFA’nın sponsorluğunda Olimpiyatların yapılacağı sene büyük bir doğaçlama olimpiyatları yapılıyor. 18 ülke futbol turnuvası gibi yarışacaklar. Biz de buna davet aldık. Ocak ayından beri randevu almaya çalışıyoruz.

“3 KİŞİLİK REZERVASYON YAPTIK AMA SADECE 1 KİŞİYİ KABUL ETTİLER”
Ocak ayından bu yana randevu almaya çalışıyorduk. Randevu bir türlü çıkmadı. Mart ayında konsolosluk vize sistemini değiştirdi. Artık konsolosluktan rezervasyon numarası almak gerekiyor. Konsolosluk o numarayı İdata isimli yetkili kuruma veriyor. Onlar da randevu atıyorlar. Randevuda evrakları teslim ediyorsunuz. Oradan konsolosluğa vize onayı için evraklar gidiyor. Vize sonucu tekrar pasaport İdata’ya geri geliyor. Bu sistem duyurulduğunda konsolosluğun sitesinde randevu sisteminde yoruma açık bir ifade nedeniyle grup başvurusu yaptığımız hatasına düştük.

Randevu günü gittiğimizde sadece Koray Tarhan’ı aldılar. Onun vizesi oniki günde geldi, biz ise 27 Mart’tan bu yana randevu günü bekliyoruz. Bürokratik sistemin hantallığı nedeniyle kültürel bir organizasyona katılmamız tehlikeye girmiş durumda. Almanya’daki organizasyon kırumunun çabaları da hak ettiği ilgiyi görmedi maalesef. Buradan bizim de konsoloslukla irtibat çabalarımız sonuçsuz kaldı. Yaklaşık dört aydır uluslararası doğaçlama olimpiyatları gibi bir organizasyona katılma çabamız karşısında bürokratik tüm sistemin hantallığı ve ilgisizliğine çarpmış durumdayız. Bu tip organizasyonlar olduğunda eskiden daha hak bilir ve ilgili bir yaklaşım olurdu, bunu kaybetmişiz maalesef. Sistem daha iyiye gitmesi gerekirken gerilemişiz.

“ÇOĞU ÜLKE ÇOKTAN GİTTİ”
Türkiye’nin orada olmasını istiyorlar, vize gelmezse Koray tek başına gidecek ama orada nasıl organizasyon yapılacak yanına nasıl biri atanacak bunlar belirsiz. Çoğu ülke çoktan Münih’e gitti ve aralarında dostluk maçları ve antrenman yapıyorlar ama biz vizeye takıldığımız için bunlardan da uzak kalıyoruz.

“HİÇBİR ŞEKİLDE DERDİMİZİ ANLATAMIYORUZ”
Daha önce defalarca Almanya’ya gittik festivallerde, konferanslarda Türkiye’yi temsil ettik. Konsoloslukta Kültür Vizesi adı altında gidip kültür birimiyle görüşüp derdimizi anlattığımızda dinleyen olurdu, ona göre vize uygulanırdı. Biz ülke temsiliyeti yapacağız ama hiçbir şekilde derdimizi anlatamıyoruz. Sanatçılara, sporculara, bilim insanlarına, kültür temsilcilerine uygulanacak özel bir vizeye ihtiyacımız var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x