Özel okullarda ücretsiz kontenjanlar ‘Merkezi yerleştirme’ ile dolacak

Resmî Gazete’de 16 Şubat’ta yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile özel okul ve kurumlarla ilgili pek çok yeni düzenleme yürürlüğe girdi. İlgili kanun maddesine göre özel okullardaki tüm öğrencilerin yüzde 3’ü ücretsiz okutulması gereken öğrenciler sınıfında yer alıyor. Bu hakka sahip öğrenciler, şehit ve gazi çocukları ile haklarında korunma, bakım veya barınma kararı verilen çocuklar olarak sıralanıyor. Daha önce özel haklara sahip bu öğrencilerin yerleştirme işlemleri özel okula başvurulması halinde, eğitim kurumunun inisiyatifinde yapılıyordu. Yeni düzenlemeyle kanuni hakları gereği özel okullara ücretsiz erişim sağlayabilecek bu öğrencilerin işlemlerinin ‘merkezi yerleştirme’ ile yapılmasına karar verildi. Söz konusu yönetmelik değişikliğiyle özel okulların ücretsiz kontenjanlardan yararlanabilecek kanun kapsamına giren öğrencilerin, özel okul kayıtlarını kolaylaştırılması amaçlanıyor.

YERLEŞTİRME NASIL OLACAK?
Yerleştirme işlemi, tercihlere göre yapılacak. Yerleştirmede öncelik sırasının nasıl belirleneceği, yönetmelik ekinde yer alan “Özel Öğretim Kurumlarında Ücretsiz Okuyacak Öğrenci Başvuruları Değerlendirme Formu” ile belirlenecek. Buna göre, özel okullarda ücretsiz okutulacak bu öğrenciler için “ailenin geliri”, “okuyan kardeş”, “engellilik” gibi hususlar ile “spor ve bilim” alanlarında yapılan yarışmalarda elde edilen dereceler” gibi kriterler dikkate alınarak belli bir puanlama yapılacak. Eşitlik hâlinde puanı yüksek olan öğrenciler öncelikle yerleştirilecek.

BAŞVURULAR DİJİTAL ORTAMDA
Dijital ortamda başvuruların alınması için hazırlıklar devam ediyor. Başvurular için takvim ilan edilecek. Müracaatlar valiliklerce değerlendirilecek, puan durumu ve tercihler dikkate alınarak okullara yerleştirme yapılacak. Yeni yerleştirme işlemlerinin merkezî sistem üzerinden yapılmasına yönelik çalışmaların gelecek eğitim öğretim yılından itibaren hayata geçirilmesi, Ülke genelindeki özel okullar için ise tercihlerin yaz döneminde alınması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x