10 Yıl Boyunca Uydurma Hikayeler Ekledi Wikipedia’da Tarihin Akışını Değiştirdi

Zhemao takma adını kullanan Çinli bir kullanıcı, Wikipedia’da yıllar boyunca 200’den fazla makale yazdı, 100’ü aşkın makaleye de katkı sundu. 10 yıl boyunca kendi fantastik evrenini kurguladı.

Rus tarihi ile özellikle ilgilenen Zhemao, Wikipedia’nın Çin versiyonunda hiç yaşanmamış tarihi olayları gerçekte yaşanmış gibi 10 yıl boyunca anlattı. Çinli bir ev hanımı olduğu öğrenilen kullanıcı, Rus tarihiyle ilgili uydurma siyasi figürler ve savaşlar hakkına milyonlarca kelime güncelleme kaydetti.

Adeta kendi kurmaca evrenini kuran Zhemao, makalelerinde madeni paralar ve yemek kaplarına dair arkeolojik buluntularla ilgili ayrıntılar dahi anlatmıştı. İçeriklerde Slav halkları arasındaki rekabetlerden Çin Hanedanlığı’ndaki çeşitli hikâyelere dek geniş bir yelpaze oluşturdu.

Çinli Kadının Uydurma Wikipedia Makalelerini Fantastik Romanlar Yazan Bir Kullanıcı Fark Etti
Zhemao’yu Yifan adlı bir kullanıcı fark etti ve harekete geçti. Fantastik romanlar kaleme alan Yifan, “Bunlar, İngilizce Wikipedia’dan ve hatta Rusça Wikipedia’dan daha ayrıntı. İngilizce-Rus Wikisinde olmayan karakterler Çin Wikisinde yer alıyordu. Karakterler gerçek tarihi figürlerle karıştırılmış. Gerçeği sahtesinden ayırt etmeyi zorlaştırıyordu.” dedi.

ZHEMAO, AKADEMİK ÇEVRELERİ DE ZORA SOKMUŞ

Sahte girdileri fark edilen Zhemao, halka açık bir özür metni paylaşıp, “Yalan yalanı besledi. İlk başta yazdığım yüz binlerce kelimeyi silmek istemedim. Ama sonunda milyonlarca kelimeyi silmek zorunda kaldım. Üstelik akademik bir çevre benim yüzümden dağıldı. Sebep olduğum sorunu telafi etmek zor, belki de kalıcı bir yasak tek seçenek.” İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x